Θεσπρωτία: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Θεσπρωτός ποδηλάτης Ηρακλής Μπαλάφας (+ΒΙΝΤΕΟ)

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η φετινή αγωνιστική χρονιά για τον αθλητή της ομάδας Άπειρος Ποδηλατικός Όμιλος Ηγουμενίτσας, Ηρακλή Μπαλάφα με την κατάκτηση του
Πανελλήνιου Πρωταθλήματος XCE 2021 που διεξήχθη στις 29 & 30 Οκτωβρίου στο Ρέθυμνο Κρήτης!

Ο Ηρακλής ήταν ο πιο σταθερός αναβάτης στην Ελλάδα στην κατηγορία των Εφήβων στο ΜΤΒ στους τρεις αγώνες του ΧC για το 2021 όπου και ήταν πάντα στο βάθρο.

Στο XCO τον Ιούλιο στην Ξάνθη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, την πρώτη ημέρα στο Ρέθυμνο στο XCC το ασημένιο και ενώ βρισκόταν μπροστά για τρεις γύρους στον τελευταίο, μετά από ένα μικρό λάθος γλίστρησε, τον πίεσε ο επίσης πάρα πολύ καλός Αθανασιάδης (2ος στο XCO) όπου και πάλεψαν μέχρι τη γραμμή του τερματισμού και για ελάχιστα δεύτερα δεν κέρδισε μετά από μία πολύ ωραία μάχη μεταξύ τους και στην τελευταία του ευκαιρία να κατακτήσει τη φανέλα του Πρωταθλητή, μπήκε αποφασισμένος και σίγουρος στο XCE κερδίζοντας την 1η θέση και το Χρυσό αποδεικνύοντας γιατί βρίσκεται στην κορυφή της Ελλάδας!

Συγχαρητήρια από όλη την ομάδα, μας κάνεις υπερήφανους και ευχόμαστε ολόψυχα καλή σταδιοδρομία στις σπουδές σου και καλή συνέχεια σε αυτό που αγαπάς να κάνεις - ποδήλατο!