Γιάννενα: Πρωταθλητής ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων!!! στο 86ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Ολοκληρώθηκε το  86ο Πανελλήνιο  πρωτάθλημα κωπηλασίας που για πρώτη φορά και λόγω κορονοϊού πραγματοποιήθηκε εξ ολοκλήρου στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχινιά.

Πρώτος στη βαθμολογία ο Ναυτικός Όμιλος  Ιωαννίνων με 328 βαθμούς που ανακηρύσσεται πρωταθλητής Ελλάδας αφήνοντας στην 2η θέση τον ΝΟΘ που συγκέντρωσε 303,5 βαθμούς, ενώ τρίτος στον σχετινό πίνακα ο ΟΕΑΝΑ Βόλου με 166.5 βαθμούς.

Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί ότι σε σχέση με την περσινή χρονιά πέντε περισσότερα σωματεία μπήκαν στον πίνακα των μεταλλίων φτάνοντας τα 26 από τα 29 που συμμετείχαν ενώ πέρυσι είχαν κερδίσει μετάλλιο τα 21 από τα 28 που είχαν συμμετάσχει στο 85ο.

Στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας την οκτάκωπο των ανδρών το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ΝΟ Ιωαννίνων φτάνοντας τα 4 χρυσά για την Κυριακή ενώ ο ΝΟΘ κατά την τελευταία μέρα των αγώνων έφτασε τα 6 χρυσά έχοντας πρωταγωνίστριες το ολυμπιακό δίδυμο των Χριστίνα Μπούρμπου-Μαρία Κυρίδου που κατέκτησαν από 4 χρυσά κερδίζοντας όλους τους τελικούς που αγωνίστηκαν ενώ η Αννέτα Κυρίδου κέρδισε 3 χρυσά.

Από δυο χρυσά κέρδισαν οι Ντούσκος , Γκαϊδαντζής, Παπακωνσταντίνου , Σκουλαρίκος ενώ για μια ακόμα φορά για 37ο συνεχόμενο πανελλήνιο πρωτάθλημα έδωσε το παρών ο αιθάλης Γιάννης Κουρκουρίκης που διανύει το 49ο έτος της ηλικίας του καθώς και οι νεότεροί του αλλά βετεράνοι πλέον του αθλήματος οι οποίοι συνεχίζουν και το υπηρετούν Γιάννης Τσίλης και Γιώργος Δημητρίου από τον ΝΟΙ.