Η Εθνική «διέλυσε» το Μαυροβούνιο: Ανετη νίκη με 85-60 – Ο Αντετοκούνμπο προσέφερε πλούσιο θέαμα Η Εθνική «διέλυσε» το Μαυροβούνιο: Ανετη νίκη με 85-60 – Ο Αντετοκούνμπο προσέφερε πλούσιο θέαμα | Epirusblog.gr | Ιωάννινα Ήπειρος Ελλάδα

Η Εθνική «διέλυσε» το Μαυροβούνιο: Ανετη νίκη με 85-60 – Ο Αντετοκούνμπο προσέφερε πλούσιο θέαμα

Η Εθνική Ελλάδας με άμυνα για σεμινάριο στο πρώτο ημίχρονο νίκησε πανεύκολα στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ 2019 το Μαυροβούνιο με 85-60.
Εύκολο έργο είχε η γαλανόλευκη στην πρεμιέρα της στο Μουντομπάσκετ 2019 που διεξάγεται στην Κίνα απέναντι στο Μαυροβούνιο.
Με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει λεπτά συμμετοχής η Εθνική Ελλάδας επικράτησε χωρίς να ιδρώσει του Μαυροβούνιο με χάρη στην καταπληκτική της άμυνας στο πρώτο ημίχρονο και τα καρφώματα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.
Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν ήταν αρκετά εύστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έπαιξε άμυνα για σεμινάριο και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-9 υπέρ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος που ήταν ακόμα καλύτερο στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Η ατσάλινη άμυνα της Ελλάδας δέχθηκε μόλις 7 πόντους σε δέκα λεπτά και σημείωσε 25 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα όντας μπροστά στο σκορ με +26 (42-16).
Στο δεύτερο ημίχρονο με τη νίκη να είναι εξασφαλισμένη οι Έλληνες διεθνείς μπήκαν πιο χαλαρά στο αμυντικό κομμάτι και τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-22 και συνολικό 63-38.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έκανε συντήρηση δυνάμεων, καθώς μεθαύριο είναι το ματς με τη Βραζιλία για την δεύτερη αγωνιστική και δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και πήραν λεπτά συμμετοχής οι παίκτες που δεν χρησιμοποιήθηκαν πολύ στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.
Σε ένα χαλαρό τελευταίο δεκάλεπτο που έμοιαζε περισσότερο με προπόνηση η Ελλάδα ολοκλήρωσε το ματς με σκορ 85-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60
Με άγριες διαθέσεις άρχισε στο Μουντομπάσκετ της Κίνας ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο ηγέτης της Εθνικής ομάδας έδειξε με το… καλημέρα του αγώνα με το Μαυροβούνιο ότι έχει έρθει με μεγάλη όρεξη για να νικήσει αλλά και για να προσφέρει θέαμα
Ο Έλληνας σούπερ σταρ άρχισε τα καρφώματα στο Μουντομπάσκετ και γνώρισε την αποθέωση από το γήπεδο που έχει κατακλειστεί από Κινέζους.