Γιάννενα: Η σταυροδοσία των υποψηφίων στην Ήπειρο Γιάννενα: Η σταυροδοσία των υποψηφίων στην Ήπειρο | Epirusblog.gr | Ιωάννινα Ήπειρος Ελλάδα

Γιάννενα: Η σταυροδοσία των υποψηφίων στην Ήπειρο

Γιάννενα: Η σταυροδοσία των υποψηφίων στην Ήπειρο
Είκοσι εννέα εκλογικά τμήματα υπολείπονται για να ολοκληρωθεί η καταμέτρηση των σταυρών στο Νομό Ιωαννίνων όμως η εικόνα όσων εκλέγονται έχει διαμορφωθεί πλήρως και δεν διαφοροποιείται από την αρχική. 

Ο Κώστας Τασούλας κατακτά την πρωτιά και μάλιστα για όγδοη φορά από τις εννέα που κατέρχεται υποψήφιος ενώ για την δεύτερη θέση δίνουν μάχη –ψήφο ψήφο- η Μαρία Κεφάλα και ο Σταύρος Καλογιάννης. 

Από τον ΣΥΡΙΖΑ εκλέγεται η Μερόπη Τζούφη η οποία συγκέντρωσε τις περισσότερες ψήφους και στην δεύτερη αλλά μη εκλόγιμη θέση βρίσκεται ο Γιάννης Στέφος αφήνοντας τρίτο τον Χρήστο Μαντά.

Το ΚΙΝΑΛ δεν κερδίζει έδρα στο Νομό ωστόσο τα αποτελέσματα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Κι αυτό γιατί στην πρώτη θέση φαίνεται ότι οριστικοποιείται ο Κώστας Γάτσιος αφήνοντας πίσω τον Θανάση Μανταλόβα και τον Μιχάλη Κασσή.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε 477 εκλογικά τμήματα από τα 509 του Νομού Ιωαννίνων.

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
  1. ΤΑΣΟΥΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 11.817
  2. ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 9.082
  3. ΚΕΦΑΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ του ΣΤΕΦΑΝΟΥ 9.004
  4. ΑΜΥΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ 8.474
  5. ΔΑΡΔΑΜΑΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΜΑΤΘΑΙΟΥ 6.096
  6. ΤΣΟΥΛΑΚΗ ΜΑΡΙΑ του ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗ 5.897
  7. ΤΖΑΡΟΥΧΗ ΣΟΦΙΑ του ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ 2.929

ΣΥΡΙΖΑ
  1. ΤΖΟΥΦΗ ΜΕΡΟΠΗ του ΣΤΕΦΑΝΟΥ 10.686
  2. ΣΤΕΦΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΘΕΟΔΩΡΟΥ 9.696
  3. ΜΑΝΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ    7.385
  4. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 5.170
  5. ΝΑΣΣΗ ΟΛΓΑ του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ    4.788
  6. ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΘΕΟΦΑΝΩ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ    3.012
  7. ΣΠΕΓΓΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 2.230

ΚΙΝΑΛ
  1. ΓΑΤΣΙΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ 2.918
  2. ΜΑΝΤΑΛΟΒΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ 2.565
  3. ΖΑΡΠΑΛΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 2.007
  4. ΚΑΣΣΗΣ ΜΙΧΑΗΛ του ΑΡΙΣΤΕΙΔΗ   1.995
  5. ΜΠΑΡΜΠΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (ΒΑΝΑ) ΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ 1.587
  6. ΖΗΚΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ 815
  7. ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ-ΠΡΕΝΤΖΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ του ΛΕΩΝΙΔΑ   555

Στο Νομό Άρτας
Με ολοκληρωμένη την καταμέτρηση σε 193 από τα 211 εκλογικά τμήματα
ΣΥΡΙΖΑ
  1. ΓΕΡΟΒΑΣΙΛΗ ΟΛΓΑ του ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 8.213
  2. ΤΣΙΡΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 4.075
  3. ΒΛΑΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 904
  4. ΜΠΕΚΑ ΕΛΠΙΔΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 818
  5. ΤΑΤΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ 670

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
  1. ΣΤΥΛΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ 7.595
  2. ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ του ΧΑΡΙΛΑΟΥ 3.021
  3. ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΙΝΟΣ (ΝΤΙΝΟΣ) του ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ 2.903
  4. ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (ΕΥΗ) του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 1.746
  5. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του ΜΙΧΑΗΛ 674

ΚΙΝΑΛ
  1. ΓΚΟΓΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΝΑΠΟΛΕΟΝΤΑ 1.370
  2. ΜΕΓΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ του ΠΕΡΙΚΛΗ 1.111
  3. ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ του ΑΝΔΡΕΑ 612
  4. ΑΛΕΞΗ ΛΑΜΠΡΙΝΗ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 371
  5. ΦΩΤΑΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΑ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ 40

Στο Νομό Θεσπρωτίας
Η καταμέτρηση των σταυρών έχει ολοκληρωθεί σε 165 από τα 172 εκλογικά τμήματα του Νομού.

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
  1. ΓΙΟΓΙΑΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ 8.756
  2. ΦΙΛΗ-ΠΑΣΧΑΛΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ-ΒΑΣΙΛΙΚΗ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 1.029
  3. ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ του ΛΑΜΠΡΙΝΟΥ 818
  4. ΠΑΡΘΕΝΙΟΥ ΟΛΓΑ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 381

ΣΥΡΙΖΑ
  1. ΚΑΤΣΗΣ ΜΑΡΙΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ 4.891
  2. ΚΟΤΖΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΣΠΥΡΙΔΩΝΟΣ 1.869
  3. ΤΣΑΚΙΡΗ ΑΣΤΥΡΟΠΗ του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 318
  4. ΠΡΟΒΙΔΑΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ-ΕΛΕΝΗ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ 270 
Τέλος στο Νομό Πρέβεζας η καταμέτρηση των σταυρών ολοκληρώθηκε σε 160 από τα 168 εκλογικά τμήματα και η εικόνα είναι η ακόλουθη:

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
  1. ΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 6.734
  2. ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΓΕΩΡΓΙΟΥ 5.762
  3. ΚΟΝΤΑΞΗ-ΝΑΣΗ ΣΕΒΑΣΤΗ (ΣΕΒΗ) του ΙΩΑΝΝΗ 1.385
  4. ΡΑΒΑΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ του ΙΩΑΝΝΗ 672

ΣΥΡΙΖΑ
  1. ΜΠΑΡΚΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ του ΘΕΟΦΑΝΗ 5.656
  2. ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ του ΣΩΤΗΡΙΟΥ 3.059
  3. ΚΡΙΤΣΙΜΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ του ΛΑΜΠΡΟΥ 1.040
  4. ΜΠΟΤΖΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ του ΜΙΛΤΙΑΔΗ 466
epiruspost.gr
epirusblog.gr
5 of 5
Γιάννενα: Η σταυροδοσία των υποψηφίων στην Ήπειρο
epirusblog.gr
5 of 5
Ιωάννινα 161295984024135312
Σχόλια
item